بهداشت و سلامتبیماری ها

بیماری ویپل

بیماری ویپل

بیماری ویپل Whipple یک بیماری سیستمیک نادر است که توسط باکتری Tropheryma whipplei ایجاد می شود. علائم اصلی این بیماری آرتریت و درد مفاصل، کاهش وزن، درد شکم و اسهال است اما در صورت عدم درمان می تواند سایر قسمت های بدن مثل قلب، ریه، بینایی و پوست را هم درگیر بکند.

معمولاً اولین علائم ویپل آرتریت و تب است. علائم روده ای (به عنوان مثال، اسهال آبکی، درد شکم، بی اشتهایی، کاهش وزن) معمولا دیرتر و حتی سال ها پس از علائم اولیه ظاهر می شوند. خونریزی مخفی روده ممکن است رخ دهد. سوء جذب شدید ممکن است در بیمارانی که در اواخر دوره بالینی تشخیص داده شده اند وجود داشته باشد. سایر یافته ها شامل افزایش رنگدانه پوست، کم خونی، لنفادنوپاتی، سرفه مزمن و علائم سیستم عصبی مرکزی است.

بررسی علل ابتلا به ویپل

  • به نظر میرسد که باکتری‌ Tropheryma whipplei در خاک یا آب وجود دارد و گزارش های زیادی آمده که برخی بیماران مبتلا به ویپل در مشاغلی که تماس مکرر با خاک دارند (مانند کشاورزی و ساختمان‌ سازی) کار می‌کنند.
  • یکسری تحقیقات نشان می دهند که بیماری ویپل در افرادی که آنتی‌ ژنی به نام HLA-B27 دارند شایع تر است
  •  بررسی ها نشان می دهند که بیشتر مبتلایان مشکلات نقص ایمنی داشته اند که مبارزه با عفونت ها را سخت تر می کند

روش های تشخیص بیماری Whipple

تشخیص بیماری ویپل در بیمارانی که علائم گوارشی برجسته ای ندارند ممکن است نادیده گرفته شود. در مردان میانسال که آرتریت و درد شکم، اسهال، کاهش وزن یا سایر علائم سوء جذب دارند، باید به بیماری ویپل مشکوک بود. چنین بیمارانی باید آندوسکوپی فوقانی با بیوپسی روده کوچک انجام دهند.

بیماری ویپل
بیماری ویپل

درمان بیماری ویپل

درمان استاندارد بیماری Whipple مصرف یک دوره طولانی آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری های عامل بیماری است. از جمله آنتی بیوتیک های تجویزی می توان به سفتریاکسون، پنی سیلین، سولفامتوکسازول و تری متوپریم اشاره کرد که با توجه به شدت بیماری و علائم، پزشک ترتیب و دوز را مشخص می کند.

آهن، فولات، ویتامین D، کلسیم و منیزیم نیز ممکن است برای کمک به جبران ویتامین ها و مواد معدنی که بدن نمی تواند به تنهایی جذب کند، داده شود. مصرف خوراکی داروها ممکن است تا یکسال طول بکشد. بهبودی کامل روده کوچک ممکن است تا 2 سال طول بکشد، اما علائم معمولا در زمان کمتری ناپدید می شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن