بهداشت و سلامتبیماری ها

بیماری واریکوسل و تاثیر آن در ناباروری مردان

بیماری واریکوسل چیست ؟

واریکوسل بیماری است که در آن رگ های ناحیه بالای بیضه در مردان دچار واریس می شوند یعنی این رگ ها به صورت غیر طبیعی گشاد شده که می تواند این گشاد شدن ناشی از تورم و پیچ و تاب خوردگی و التهاب باشد و بازگشت خون سیاهرگی این ناحیه (شبکه ی پمپینیفرم) که به آن خون کثیف نیز گفته می شود معمولا از این ناحیه دچار می گردد. این بیماری حین معاینه جسمی به صورت اتفاقی در مشاهده و معاینه ناحیه بیضه و کیسه بیضه و کشاله ران تشخیص داده می شود البته از طریق سونوگرافی نیز ممکن است تشخیص داده شود.

بیماری واریکوسل یکی از معمول ترین علت های ناباروری آقایان می باشد که خوشبختانه این عارضه امروزه به راحتی قابل درمان است و در بسیاری از موارد پس از درمان بیماری بارور شدن شخص مشاهده می گردد علت ناباروری در طی پژوهش هایی که انجام شده است به احتمال بسیار زیاد تغییر درمای ناحیه بیضه ها به علت واریکوسل است که اسپرماتوژنز را در این ناحیه دچار اختلال می کند.(دمای مرکز بدن 37 درجه است در حالی که دمای داخل کیسه بیضه کمتر از این مقدار و حدود 34 تا 35 درجه است و اسپرم سازی در این دما صورت می گیرد و با ایجاد واریکوسل دمای این ناحیه افزایش پیدا می کند و در نتیجه فرایند اسپرم زایی (اسپرماتوژنز) دچار اختلال می گردد.)

واریکوسل معمولا در بیضه سمت چپ اتفاق می افتد دلیل این امر نیز تفاوت آناتومی بیضه چپ و راست می باشد که البته امورزه واریکوسل هایی که هر دو بیضه را درگیر می کنند و در گذشته بسیار به ندرت مشاهده می شدند افزایش یافته است.

 

بیماری واریکوسل در چه سنینی بسیار شایع است؟

شیوع بیماری واریکوسل بسیار وابسته به سن است به گونه ای که در سنین بلوغ به شدت افزایش پیدا می کند و قبل ازسن بلوغ بسیار کم بروز می کند و بیشتر مبتلایان به آن در سنین 15 تا 25 سال هستند و به صورت کلی 20 درصد جمعیت آقایان به آن مبتلا هستند که البته این مقدار در میان جمعیت آقایان نابارور به 40 درصد نیز می رسد.

این بیماری اغلب با نشانه های بسیار شاخصی همراه نیست که شخص در طول زندگی خود متوجه آن ها شود و معمولا بدون درد است و بیشتر مبتلایان به دلیل آن که خطراتی برای آن ها از طرف این بیماری ایجاد نمی شود نیاز به درمان ندارند.

واریکوسل
واریکوسل

 

علت بروز بیماری واریکوسل چیست؟

اصلی ترین علت آن اختلال در بازگشت خون سیاهرگی است که باعث گشاد شدن سیاهرگ های ناحیه بیضه می شود.(ممکن است ایجاد آسیب در سیاهرگ طناب اسپرماتیک باشد و یا حتی پس زدن خون سیاهرگی از طرف سیاهرگ کلیوی به دلیل اختلال در دریچه های لانه کبوتری یا فقدان آن ها به این سیاهرگ ها که باعث تجمع بیش از حد خون در این سیاهرگ می شود.)
بلند کردن اجسام بسیارسنگین نیز می تواند باعث این بیماری گردد.

چاقی به دلیل قشار به ناحیه شکم و زیرشکم ممکن است باعث فشار به عروق و بروز این عارضه گردد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که ورزش های رزمی و سنگین نمی توانند باعث ایجاد واریکوسل شوند ولی می تواند در افزایش شدن آن در کسانی که از قبل مبتلا هستند نقش داشته باشد.

از علل دیگر آن می توان افزایش فشار سیاهرگ کلیوی سمت چپ به علت سندرم قندشکن و ترومبوز ورید کلیه و ورید اجوف تحتانی (بزرگ سیاهرگ زیرین)

علائم این بیماری عبارت اند از :

1 _ علامت ظاهری در هم تنیده شدن طناب اسپرماتیک و سیاهرگ های ناحیه بالای بیضه
2 _ درد تیز و مبهم در ناحیه بیضه
3 _ عدم تفقارن بیضه ها و بالا و پایین بودن آن ها
4 _ کاهش اندازه بیضه ها
5 _ تورم کیسه بیضه
6 _ کاهش میزان اسپرم ها و توانایی باروری آن ها (کاهش کمیت و کیفیت اسپرم ها)

آیا بیماری واریکوسل درمان می شود؟

واریکوسل یک بیماری خوش خیم است بنابرایت معمولا نیاز به درمان دارد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند مگر اینکه باعث نازایی و دردشدید ناحیه بیضه شود که در این صورت با روش معمول درمان می شوند اول از همه در موارد خفیف تلاش برای درمان بدون جراحی است و از بیضه بند برای محافظت استفاده می شود.

جراحی های واریکوسل نیازمند اقداماتی پیش از آن ها برای آماده سازی است از جمله تراشیدن موهای ناحیه عمل روز قبل از عمل جراحی و نخوردن چیزی از 12 ساعت قبل از عمل جراحی و خود عمل جراحی معمولا 30 دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد و با حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد فرد همان روز یا روز بعد مرخص می گردد و 7 الی 14 روز نیاز به استراحت در بستر پس از عمل جراحی دارد.

روش های جراحی :

روش اینگوینال میکروسکوپیک به این صورت است که یک برش کوپک در کنار آلت تناسلی ایجاد می گردد و آندوسکوپ از آنجا وارد می شود و جراحی بوسیله آن صورت می پذیرد و احتمال موفقیت این روش بسیار بالا می باشد.

روش اینگوینال این روش مانند روش فوق است فقط بدون آندوسکوپ صورت می پذیرد پس محل برش وسیع تر گردیده و به دلیل خطا های انسانی احتمال موفقیت آن کمتر است.

روش رتروپریتوان روش دیگری برای انجام جراحی است که برش در ناحیه شکمی و کمی بالاتر از محل های قبلی انجام می گیرد.
جراحی با لاپاراسکوپ به این صورت که برشش کوچکی در حد 2 الی 4 سانتی متر در ناحیه شکم ایجاد می گردد و آندوسکوپ از آن جا وارد می شود و به وسیله دوربین جراحی انجام می گیرد.

آمبولیزاسیون (ایجاد لخته) در این روش لخته خون بیمار به درون سیاهرگ های ناحیه فرستاده می شود و در اثر گرفتگی سیاهرگ کم کم جمع شده و از بین می رود.

انتخاب روش جراحی توسط پزشک با توجه به سن و شرایط بیمار و میزان عود بیماری دارد که یکی از روش های بالا برای درمان و جراحی انتخاب می گردد.

ناباروری در مردان
ناباروری در مردان

عوارض عمل جراحی :

عوارض کوتاه مدت پس از عمل جراحی شامل درد و خونریزی و خونمردگی پس از عمل جراحی است و البته ممکن است بی حسی پوست اطراف بیضه و درد خفیف ناحیه بیضه برای مدت نسبتا طولانی باقی بماند.عوارض بلند مدت آن شامل عود مجدد بیماری و هیدورسل و کوچک شدن بیضه ها هستند که البته این مورد آخر بسیار به ندرت اتفاق می افتد.

نکات پس از عمل جراحی چیست؟

حدود 20 تا 50 درصد افرادی که عمل جراحی انجام می دهند دچار عود مجدد و می شوند که در این موارد عمل جراحی باید دوباره تکرار گرددو حدود 2 تا 5 درصد افراد دچار هیدروسل یعنی تجمع آب در ناحیه اطرف آن می شود که با تدابیری این مایع را خارج می کنند.
نکته جالب این است که حدود 30 تا 60 درصد مردان که به دلیل این مشکل دچار نازایی شده بودند پس از یک سال می توانند بچه دار شوند و چون بلوغ اسپرم ها 90 روز زمان احتیاج دارد تست اسپرم 3 تا 6 ماه پس از عمل جراحی انجام می گیرد.

چگونه می توان از ابتلا به بیماری واریکوسل پیشگیری کرد؟

رژیم غذایی کم فیبر و پر چربی نقش در ایجاد بیماری واریکوسل دارد زیرا فرد در این حالا دچار یبوست شده و در اثر زور زدن هنگام دفع مدفوع فشار به عروق ناحیه افزایش پیدا می کند و سبب تخریب بافت و جداره عروق ناحیه می گردد.

عامل دیگری که بر بروز بیماری واریکوسل اثر می گذارد کاهش میزان فلانویید ها در رژیم غذایی است این ترکیبات به مقدار زیاد در میوه ها و سبزیجات وجود دارد و می توانند در عملکرد اتصالی جداره عروق خونی دخالت دارند بنابریات توصیه می گردد حتما در رژیم غذایی خود از میوه ها و سبزیجات استفاده نمایید و همچنین از روغن مایع و روغن زیتون و آب میوه ها هم استفاده نمایید.
از مصرف غذاهای آماده و چربی های حیوانی و روغن ها جامد و الکل و مارگارین و قند و شکر و کافئین پرهیز نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن