خانه / وبلاگ / قلب و عروق / بیماری های قلبی و عروقی
بیماری های قلبی و عروقی
بیماری های قلبی و عروقی

بیماری های قلبی و عروقی

آشنایی با بیماری های قلبی و عروقی و دلایل مرگ و میر این بیماری

طبق آمار منتشر شده از طرف وزارت بهداشت و درمان روزانه بیش از 300 نفر به علت بیماری های قلبی و عروقی جان خود را از دست می دهند در صورتی که عادت های غذایی نادرست مردم تقش بسیار مهمی در این بیماری دارد.

بیماری های قلبی و عروقی چیست؟

بیماری های قلبی و عروقی به گروهی از مشکلات که عروق خونی را درگیر می کند گفته می شود کسانی که بیماری های عروقی دارند احتمال دارد مشکلاتی دیگر ازجمله بیماری های عروق کرونر حمله قلبی و سکته قلبی داشته باشند.

عمده ترین اختلالات قلب و عروق هستند که شامل :

1_ بیماری عروق کرونر قلب

2_ بیماری عروق مغزی

3_ بیماری شریان محیطی

4_ بیماری روماتیسم قلبی

5_ بیماری مادرزادی قلبی

6_ ترومبوز ورید و امبولی ریه که ناشی از لخته شدن خون در پا است که به سمت قلب حرکت می کند، می باشند.

حادثه قلبی و سکته عمدتا خطرناک هستند و معمولا در اثر انسداد عروق مانع جریان خون به طرف قلب و مغز می شود. معمول ترین علت این اختلال این است که رسوبات چربی بر روی دیواره داخلی عروق تامین کننده قلب و مغز هستن ایجاد می شود با خونریزی از یک رگ خونی در مغز و یا لخته شدن خون سکته مغزی رخ می دهد.

 

بیماری های قلبی و عروقی
بیماری های قلبی و عروقی

نشانه ها و علائم بیماری های قلبی و عروقی چیست؟

اولین هشدار احتمال دارد علائم سکته قلبی و مغزی باشد، نشانه های حمله قلبی شامل : احساس درد و یا ناراحتی در قفسه سینه، درد یا ناراحتی در بازوها، شانه چپ، آرنج فک و یا پشت باشد، همچنین ممکن است فرد دچار تنگی نفس، حالت استفراغ، سرگیجه و ضعف، عرق سرد و رنگ پریده شود. مهمترین علائم سکته مغزی، ضعف ناگهانی در صورت بازو یا پا، بیشتر در یک سوی بدن است، از دیگر نشانه ها شروع ناگهانی بی حسی در صورت، بازو، اختلال در صحبت کردن و گفتار، تاری دید در یک یا هر دو چشم، مشکل در راه رفتن، سر گیجه از دست دادن تعادل و هماهنگی و سردرد شدید بدون دلیل شناخته شده و غش و بیهوشی باشد در صورت داشتن این نشانه ها باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

روش های کاهش بیماری های قلبی و عروقی

روش های مناسب برای کاهش بیماری های قلبی و عروقی توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شده عبارت اند از : دو نوع علت ناشی از جمعیت و فرد می باشد که بهتر است از هر دوی آنها استفاده شود. نمونه هایی از عوامل ناشی از جمعیت که جهت کاهش بیماری های قلبی و عروقی اجرا شده است عبارتند از : سیاست های جمعی کنترل دخانیات، مالیات برای کنترل مصرف غذاهایی که چربی و نمک و شکر بالایی دارند، آماده نمودن امکانات مناسب برای افزایش فعالیت جسمانی منظم، استراتژیهایی برای کاهش مصرف الکل، ارائه وعده های غذایی مفید به کودکان در مدارس.

در سطح انفرادی نیز برای جلوگیری از مشکلات قلبی_عروقی عواملی مانند کنترل فشار خون و سطح کلسترول بالا همراه با ترک سیگار که باعث می شود 78 درصد از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کاهش پیدا کند.

ورزش های مناسب بیماران قلبی

ورزش های هوازی و قدرتی مناسب این دسته از بیماران می باشد که بهتر است آن را در برنامه ورزشی خود قرار دهند. بنابراین لازم است که در هر هفته حداقل 160 دقیقه را به ورزش هوازی ملایم همانند راه رفتن با سرعت زیاد بپردازید یا برای حداقل 80 دقیقه به ورزش های هوازی شدید مانند دویدن اختصاص دهید. همچنین بهتر است برای تقویت کردن ماهیچه های خود 3 روز در هفته یا حتی بیشتر از وزنه های مختلف یا ورزش های با استقامت بالا استفاده کنید. هرچقدر حجم ماهیچه ها بیشتر باشد بدن بیشتر کالری از دست می دهد. همچنین تقویت ماهیچه ها باعث کنترل بهتر قند خون می شود که برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نیز توصیه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید