بهداشت و سلامتبیماری هاسلامت جنسی

بیماری سوزاک

بیماری سوزاک

یکی از مهمترین دلایل ترشحات چرکی مجرا خصوصا در آقایان، بیماری سوزاک یا gonorrhea می باشد که یک بیماری جنسی عفونی است که از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. اگر سوزاک درمان نشود می تواند به سایر بافت ها گسترش پیدا کند مثل گسترش به دریچه های قلب، گسترش به مفاصل، گسترش به رحم و لوله های رحم در خانم ها که می تواند منجر به دردهای مزمن لگنی و ناباروری شود.

علائم سوزاک

این بیماری معمولا 2 تا 7 روز پس از انتقال خود را نشان می دهد و می تواند واژن، آلت تناسلی مردانه، مقعد و گلو را درگیر کند که علائم آن در مردان ترشحات چرکی فراوان زرد و سبز رنگ از مجرای ادرار، احساس خارش در نوک آلت تناسلی، سوزش به هنگام ادرار به همراه ورم و درد در بیضه ها می باشد. 

علائم سوزاک در خانم ها التهاب واژن، التهاب دهانه رحم، سوزش به هنگام ادرار، ترشحات خونی بین دوره های ماهانه و ترشحات چرکی واژن می باشد البته در 50 درصد موارد خانم ها علائمی ندارند که این خطرناک است چون بدون اطلاع بیماری را به شریک جنسی خود منتقل می کنند.

تشخیص و درمان بیماری سوزاک

تشخیص این بیماری معمولا با شرح حال، معاینه، دیدن ترشحات چرکی از مجرا و کشت از ترشحات مجاری صورت می گیرد. این بیماری یک بیماری جنسی است پس درمان باید برای هر دو نفری که در رابطه هستند انجام شود.

خانم هایی که احساس درد لگنی دارند و ترشحات بدبو و چرکی واژینال دارند بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنند و مورد معاینه قرار گیرند. اگر پزشک زنان نسبت به ابتلای خانم مشکوک باشد، نمونه برداری و آزمایش های لازم را برای تشخیص قطعی توصیه می کند.

بیماری سوزاک
بیماری سوزاک

اگر این بیماری درمان شود، مسئله خاصی ایجاد نمی کند و درمان این بیماری با آنتی بیوتیک های تزریقی یا خوراکی مثل آزیترومایسین، داکسی سایکلین یا سفتریاکسون می باشد. مهمترین اقدام پیشگیری کننده رعایت بهداشت جنسی و استفاده از کاندوم در رابطه است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن