بهداشت و سلامتبیماری ها

بیماری سرماخوردگی

بیماری سرماخوردگی

بیماری سرماخوردگی جزو بیماری های واگیردار و شایع به خصوص در فصل های سرد سال می باشد . این بیماری در واقع عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است و طول دوره درمان حدود 7 روز است. 

هر بار که سرما می خورید بدن پادتن مربوط به این ویروس را تولید می کند که در آینده به آن مبتلا نمی شوید اما از آنجایی که بیشتر از دویست نوع ویروس می تواند عامل ابتلای به سرماخوردگی باشد ، نمی توان جلوی ابتلا به آن را گرفت و واکسن آن را ساخت . 

علائم سرماخوردگی

علائم اولیه احساس سرما ، سر درد و گلو درد می باشد که 16 ساعت بعد از تماس با ویروس این علائم خود را نشان می دهند و ممکن است بعد از دو روز علائم شدیدتر شده و درد عضلات ، آبریزش بینی ، سرفه خشک و تب به آن اضافه شود . 

گاهی اوقات امکان تشخیص یک سرماخوردگی شدید از آنفولانزا بسیار مشکل است چراکه علائم مشترکی دارند اما در کل نباید نگران بود زیرا در بسیاری از موارد بیماران با استراحت و رعایت دستورالعمل های دوران بهبود ، پس از یک هفته بهبودی خود را به دست می آورند .

راه های درمان بیماری سرماخوردگی

  • سرماخوردگی معمولی : علائم کم تا متوسط را تجربه خواهید کرد که می توانید با استراحت چند روزه در خانه آن را تحمل کنید . در صورت لزوم می توانید داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن برای کنترل درد ، استامینوفن برای تب و آنتی هیستامین برای آبریزش بینی مصرف کنید . خوردن مایعاتی مثل سوپ و آبمیوه های طبیعی مثل آب پرتغال روند بهبودی را تسریع می بخشد .
بیماری سرماخوردگی
بیماری سرماخوردگی
  • سرماخوردگی شدید : نوع شدید بیماری دلیل رایج مراجعه به پزشک برای درمان می باشد و به این معنی است که راهکارهای بالا در کنترل علائم موفق نبوده و برای مثال تب قطع نشده ، درد عضلات ادامه دارد و سرفه ها کماکان هستند ، پس چاره ای جز مراجعه به پزشک نمی ماند . در سرماخوردگی شدید به دلیل نداشتن اشتها ، معمولا فشار پایین است و پزشک برای تنظیم فشار سرم را تجویز می کند . 

ویروس سرماخوردگی از طریق عطسه و سرفه فرد بیماری که در نزدیکی شما است می تواند منتقل شود و یا تماس دست ها با سطوح آلوده به ویروس می تواند احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهد . بهترین کار این است که دست هایتان را در فواصل زمانی کوتاه بشویید به خصوص اگر در خارج از منزل هستید و به سطوح مختلف در مکان های عمومی دست می زنید .

نزدیک افرادی که علائم بیماری را دارند قرار نگیرید و در صورت قرار گرفتن در محیط سربسته با فرد بیمار ،استفاده از ماسک و دستکش می تواند گزینه مناسبی باشد .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن