بهداشت و سلامتبیماری ها

بیماری آرتروز

بیماری آرتروز یا سائیدگی مفصل

بیماری آرتروز به معنی آسیب دیدن و سائیدگی غضروف مفاصل است. سائیدگی همیشه از آسیب غضروف شروع می شود ولی به آن محدود نمی شود و می تواند بالقوه مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورد.

مفصل جایی است که دو استخوان در تماس نزدیک با هم قرار می گیرند و روی همدیگر می لغزند و حرکت می کنند و این حرکت مفصل هاست که موجب می شود دست و پای ما حرکت کند. برای اینکه این حرکت بهتر انجام شود یعنی استخوان ها در محل مفصل بهتر در کنار هم حرکت کنند، در محل تماس استخوان ها روی آنها یک لایه نازک از بافت قرار می گیرد که به آن غضروف می گویند.

غضروف چکار می کند؟

کار غضروف این است که سطح مفصل را لغزنده کند و موجب حرکت راحت استخوان ها در محل مفصل شود. گاهی وقت ها این لایه غضروف بنا به دلایلی از بین می رود برای مثال عفونت مفصل می تواند غضروف آن را از بین ببرد.

علت دیگر از بین رفتن غضروف، تغییر شکل پیدا کردن سطح مفصل است. اگر به هر علتی شکل یکی از استخوان ها در محل مفصل تغییر کند، حرکت استخوان هایی که شکل شان عوض شده در کنار هم موجب می شود که فشار بیش از حدی به غضروف وارد شود و نتیجه آن خوردگی و نازک شدن و خرابی تدریجی غضروف است.

چه بیماری هایی می توانند شکل مفصل را عوض کنند؟

بسیاری از بیماری ها می توانند شکل مفصل را تغییر دهند اما 3 تا از آنها شایع است :

  • مهمترین بیماری که می تواند شکل مفصل را عوض کند، بد جوش خوردن یک شکستگی مفصلی است.
  • سیاه شدن سر استخوان که می تواند شکل کروی آن را تغییر بدهد.
  • تغییر شکل مادرزادی مفصل
بیماری آرتروز
بیماری آرتروز

پس مهمترین چیزی که در شروع هر ساییدگی مفصل وجود دارد، خراب شدن غضروف آن است. در بیماری آرتروز غضروف به مرور زمان نازک و نازکتر می شود تا جایی که در مفصل دو استخوان روی هم قرار می گیرند. ساییده شدن استخوان ها روی هم به تدریج باعث از بین رفتن آنها می شود به همین علت استخوان های مفصل بعد از مدتی تغییر شکل شدید پیدا می کنند.

این تغییر شکل می تواند ظاهر مفصل را عوض کند مثلا در زانو می تواند باعث کج شدن مفصل شود و زانو ها ظاهر پرانتزی شکل پیدا کنند. گاهی وقت ها هم تغییر شکل مفصل خود را به صورت تشکیل استخوان اضافه در اطراف مفصل نشان می دهد که در اثر آن به نظر می رسد مفصل بزرگتر شده است .

علائم بیماری آرتروز

  • مهمترین علامت این بیماری درد است.
  • حرکت مفصل سائیده شده کم می شود و بیمار احساس خشکی و روان نبودن مفصل را متوجه می شود.
  • ورم کردن مفصل که علت آن می تواند استخوان اضافه یا زیاد شدن مایع مفصلی باشد.
  • تغییر شکل ظاهر اندام مثل انگشت های کج و کوله
  • کوتاه شدن اندام مثلا اگر آرتروز لگن یا زانوها را درگیر کند می تواند منجر به کوتاهی پا شود.
  • ضعف عضلانی که علت آن عدم حرکت طولانی مدت مفصل آسیب دیده به خاطر درد است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن