بهداشت و سلامتدرمان

برنامه غذایی بیماران مبتلا به تب مالت

برنامه غذایی بیماران مبتلا به تب مالت

از آنجایی که ممکن است طول درمان بیماران مبتلا به تب مالت چندین ماه طول بکشد، لازم است که برای تسریع روند بهبود در کنار مصرف داروهای تجویزی پزشک یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید به همین دلیل در این مقاله در مورد برنامه غذایی بیماران مبتلا به تب مالت پرداخته ایم.

بیمار برای مقابله با علائم این بیماری (مثل تب و لرز، ضعف و خستگی) نیاز به انرژی زیادی دارد به طوریکه گاهی لازم است روزانه بین 3000 تا 5000 کيلو کالری دریافت کند که در ادامه به منابع غذایی اشاره خواهیم کرد.

مصرف زیاد مایعات

از علائم شایع بیماری تب مالت تب، اسهال و استفراغ است که اگر به صورت مداوم باشد بدن را با کم آبی مواجه می کند به همین دلیل لازم است که علاوه بر غذاهای آبکی، روزانه تا 3 لیتر مایعات مصرف شود حتی اگر لازم شد به صورت تزریق وریدی (وصل سرم) این کمبود جبران شود.

جبران کمبودهای ویتامین و مواد معدنی

طبق مطالعات بیماران تب مالت باید از نظر سطح ویتامین های A و C و B بررسی شوند و در صورت کمبود به کمک خوراکی که عمدتا سبزیجات و میوه ها هستند و قرص و مکمل جبران شوند. از عوارض بیماری تب مالت کاهش سدیم و پتاسیم در بدن است که می توان با مصرف نمک در غذا و خوردن شیر و آبمیوه آن را جبران کرد.

خوردن غذاهای حاوی چربی و پروتئین

برای دریافت انرژی زیاد لازم است که پروتئین مصرف کنید پس توصیه می کنیم شیر پاستوریزه و تخم مرغ در طول درمان مصرف شود. به دلیل مشکلات گوارشی در طول درمان بهتر است غذاهای نرم مثل سوپ بخورید و برای تامین چربی توصیه می کنیم کره نباتی به سوپ اضافه کنید. خامه تازه از دیگر منابع دریافت چربی است اما ما توصیه می کنیم غذاهای سرخ کردنی و شیرینی خامه ای مصرف نکنید.

برنامه غذایی بیماران مبتلا به تب مالت
برنامه غذایی بیماران مبتلا به تب مالت

پزشکان توصیه می کنند در دوران بهبودی کربوهیدرات زود هضم را میل کنید مثل نان، شکر، میوه ها و برخی سبزیجات چراکه مولکول‌های کربوهیدرات‌ در این غذاها کوچکتر هستند و در روده سریعتر به قند تبدیل می‌شوند. در اوایل بیماری که لازم است فقط مایعات میل شود، می توانید کمی شکر داخل آبمیوه خود بریزید تا به این صورت کربوهیدرات مورد نیاز بدن تامین شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا