جراحی زیباییزیبایی

بالون معده چگونه باعث لاغری می شود؟

بالون معده چیست؟

بالون معده یکی از تکنیک های جراحی لاغری می باشد که در آن یک کیسه سیلیکونی نرم پر شده از مایع و یا هوا را از طریق دهان وارد معده می کنند تا با اشغال کردن فضای معده مانع پرخوری فرد شود. اگر تاکنون با استفاده از رژیم لاغری و ورزش کردن موفق به کاهش وزن نشده اید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع بالون عبارت اند از :

  1. بالون مایع ( Spatz ) : اولین مدلی که می خواهیم به شما عزیزان معرفی کنیم بالون مایع می باشد. این نوع بالون حداکثر تا یک ماندگاری دارد و این اجازه را به پزشک می دهد تا ابتدا بالون را با مقدار کمی مایع پر کرده سپس حجم آن را در طول 1 سال با توجه به اشتهای بیمار از طریق آندوسکوپی کم و یا زیاد کند بنابراین عوارض جانبی مانند احساس درد و حالت تهوع تا میزان زیادی کاهش می یابد.
  2. بالون هوا (با قابلیت تنظیم از طریق پورت)  : بالون هوا ماندگاری بیشتری نسبت به بالون مایع دارد و به همین دلیل امکان کاهش وزن بیشتری دارد. این نوع بالون از طریق آندوسکوپی وارد معده شده و حجم آن با استفاده از یک پورت زیر پوستی کنترل می شود. هر زمانی که فرد احساس کند معده اش به حجم بالون عادت کرده است می تواند حجم بالون را افزایش دهد.
  3. بالون مخلوط مایع و هوا ( Endball ) : در این روش به دلیل اینکه می توان حجم بالون را با ترکیبی از هوا و مایع پر کرد عوارض جانبی مانند درد و حالت تهوع تا حدودی کاهش می یافته و فرد بهتر می تواند وجود بالون در معده خود را تحمل کند. این نوع بالون ها می توانند تا 9 ماه در معده باقی بمانند.

بالون مایع و هوا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

با توجه به اینکه بالون هوا سبکتر است، عوارض ابتدایی مانند احساس درد و حالت تهوع در آن کمتر است اما بالون مایع با سنگینی که در معده ایجاد می کند تاثیر زیادی در کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن دارد.

بالون معده
بالون معده

مراحل قرار دادن بالون گذاری به شرح زیر می باشد :

در این روش نیازی به بیهوشی کامل نیست و تنها متخصص بیهوشی به بیمار داروهای آرام بخش و بی حسی موضعی تزریق می کند. ابتدا بیمار را در حالت خوابیده به پشت قرار می دهند سپس با استفاده از تکنیک آندوسکوپی بالون را از طریق دهان وارد معده می کنند و از طریق لوله متصل شده به بالون آن را از هوا و یا مایع پر کرده سپس لوله را از معده خارج می کنند.

در این مرحله پزشک با کمک آندوسکوپ محل بالون را بررسی می کند و در نهایت پس از 2 ساعت بیمار مرخص می شود. برای اطلاع از مراقبت های پس از عمل بالون معده به مطلب مربوطه مراجعه نمایید.

آیا استفاده از این روش عوارض دارد؟

با توجه به قرار گرفتن بالون در داخل معده عوارض جانبی مانند حالت تهوع، استفراغ، احساس سنگینی سر دل، درد در قسمت روده و شکم، ریفلاکس و نفخ را به همراه دارد که قابل کنترل بوده و پس از چند روز که معده به شرایط عادت کرد از بین می رود. اما عوارض جدی تری نیز وجود دارد که به ندرت اتفاق می افتد این عوارض عبارت اند از :

  • تخلیه مایع و یا هوای داخل بالون
  • زخم ناشی از ایجاد فشار به معده
  • مسدود شدن سیستم گوارش
  • پارگی معده
  • ترکیدن بالون

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن