بهداشت و سلامتبیماری ها

اچ آی وی HIV چیست؟

اچ آی وی (HIV) یا بیماری ایدز چیست؟

اچ آی وی (HIV) نوعی ویروس است که با سرعت پایین تکثیر می شود و دلیل به وجود آمدن بیماری ایدز می باشد. این ویروس به قسمت های مهم سیستم ایمنی بدن از جمله لنفوسیت تی کمک کننده، درشت خوار ها و یاخته های دندانه ای حمله می کند و با آسیب رساندن به آن ها سیستم ایمنی بدن را دچار نقص کرده و عملکرد آن را مختل می کند در این صورت است که بیماری به نام ایدز ظاهر می شود. وقتی ویروس HIV وارد بدن می شود 6 ماه تا 10 سال و یا حتی بیشتر طول می کشد تا بیماری ایدز ظاهر شود. فردی که به بیماری ایدز مبتلا شده است ممکن در ظاهر هیچ مشکلی نداشته باشد اما امکان دارد ویروس از او از راه های مختلف به دیگران منتقل شود.

راه های انتقال ویروس اچ آی وی :

ویروس HIV در بیشتر موارد از طریق آمیزش جنسی (عدم استفاده از کاندوم و یا حتی دهانی)، خون، سرسوزن آلوده، در دوران بارداری از مادر به جنین، زایمان و شیردهی به فرزند انتقال می یابد. از مایعات بدن مانند اشک و بزاق امکان انتقال وجود ندارد.

روش پیشگیری و درمان ویروس اچ آی وی :

آمیزش جنسی محافظت شده و تعویض سوزن سرنگ از راه های پیشگیری بیماری ایدز می باشد همچنین هیچ گونه دارو و واکسنی برای ایدز وجود ندارد پزشکان می کوشند با درمان های ضد ویروسی فرد بیمار به صورت طبیعی به زندگی امیدوار باشد اما این داروها بسیار گران قیمت و دارای عوارض جانبی هستند.

علائم بیماری اچ آی وی :

افرادی که ویروس اچ آی وی مبتلا می شوند پس از گذشت 3 تا 5 هفته علائمی شبیه به بیماری آنفولانزا دارند و برخی افراد هم هیچ علائمی ندارند.

تب، گلودرد، سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، زخم دهان و اندام تناسلی از علائم بیماری ایدز می باشد اما این علائم اختصاصی نیستند و در بسیاری از موارد پزشکان این علائم را مربوط به عفونت های حاد می دانند به همین علت توصیه می شود که در موارد تب غیرعادی احتمال ابتلا به  بیماری ایدز داده شود.

تشخیص بیماری اچ آی وی :

در صورت وجود علائم این بیماری تشخیص از طریق آزمایش خون ممکن است. به همه افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند توصیه میشود آزمایش انجام دهند در بسیاری از موارد افراد زمانی متوجه بیماری خود می شوند که بیماریشان در مرحله پیشرفته قرار دارد و همین مشکلات بیمار را دو چندان می کند.

 

اچ آی وی
اچ آی وی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن