بهداشت و سلامتبیماری ها

التهاب مثانه یا سیستیت

التهاب مثانه یا سیستیت

التهاب مثانه یا سیستیت Cystitis بیماری است که به علت جایگزینی و رشد عوامل بیماری زا و عفونت در مثانه ایجاد می شود. این بیماری در خانم ها باعث سوزش، تکرر ادرار شدید، احساس درد یا ناراحتی عود شونده در مثانه و لگن می شود. از خصوصیات سیستیت عود و درمان مشکل آن است به همین دلیل برای برخی بیماران درمان ممکن است سال ها طول بکشد و در زندگی روزمره آنها مشکل ایجاد کند. مردان هم به این بیماری مبتلا می شوند اما در میان خانم ها التهاب مثانه یک بیماری شایع است.

علت التهاب مثانه

تاکنون علت اصلی این بیماری مشخص نشده است ولی عمده علت این بیماری عفونی است. در ادامه کارهایی که باعث افزایش احتمال ابتلا به التهاب مثانه می شوند را توضیح می دهیم :

  • بیماری های مرتبط با مثانه یا کلیه
  • استفاده از تامپون خطر ورود باکتری ها از طریق مجرای ادراری را به دنبال دارد
  • در زنانی که از دیافراگم (که یک روش پیشگیری از بارداری است) استفاده می کنند شیوع التهاب مثانه بیشتر است
  • زنانی که فعالیت جنسی دارند احتمال ابتلا به سیستیت در آنها بیشتر است
  • اگر مثانه به طور کامل تخلیه نشود به محیطی برای تکثیر باکتری ها تبدیل می شود
  • در دوران یائسگی که سطح هورمون استروژن کاهش می یابد، پوشش مجرای ادرار نازک می شود. این اتفاق احتمال ابتلا به التهاب مثانه را افزایش می دهد
  • در دوران یائسگی ترشحات ناحیه واژن کم می شود که این ترشحات مانند یک لایه محافظتی در برابر ورود باکتری هاست
التهاب مثانه یا سیستیت
التهاب مثانه یا سیستیت

تشخیص و درمان سیستیت

از آنجایی که علائم این بیماری شبیه به بیماری های مثل عفونت ادراری، سرطان مثانه و بیماری های مقاربتی است، لازم است که پزشک آزمایشات دقیق ادرار، کشت ادرار، سونوگرافی لگن و در صورت لزوم سیستوسکوپی مثانه را انجام دهد.

درمان دقیق و یکسانی برای بیماران وجود ندارد اما در بیشتر موارد پزشک سعی می کند با آنتی بیوتیک ها عفونت را مهار کند و علائمی مثل سوزش و تکرر ادرار را کنترل کند؛ در این میان رژیم غذایی در کنار دارو می تواند کمک کننده باشد. در کنار درمان دارویی پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به درمان التهاب مثانه با طب سنتی را مطالعه نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن