بهداشت و سلامتبیماری ها

آیا پیشگیری از سرطان سینه ممکن است

آیا پیشگیری از سرطان سینه ممکن است؟

روشی قطعی برای پیشگیری از سرطان سینه وجود ندارد بلکه می توانید با رعایت نکاتی خطر ابتلا به آن را کاهش دهید و از شیوع آن جلوگیری نمایید. آمار نشان می دهد که استفاده از روش های پیشگیری در سالیان اخیر حدود 95 درصد از میزان ابتلا به این بیماری کاسته است. از جمله روش های پیشگیری می تواند به افزایش آگاهی عمومی مردم درباره این موضوع و اصلاح سبک زندگی را نام برد همچنین تست های تشخیصی غربالگری از جمله معاینه خود و معاینه توسط پزشک و ماموگرافی و … در پیشگیری از این عارضه نقش بسیار زیادی داشته اند.

راه های جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان

1 _ معاینه خود شخص :

به صورت کلی معاینه از 4 جز تشکیل شده است شامل مشاهده، لمس، سمع و دق است که این مراحل ممکن است در برخی از معاینات حذف گردند و برای معاینه سینه نیز فقط مشاهده و لمس انجام می گیرد. مشاهده به این صورت که شخص ابتدا در حالت های مختلف از زاویه رو به رو و کناری به نیمرخ خود در آینه نگاه می کند و هر گونه ناهمگونی و برآمدگی و قرینه نبودن را بررسی می نماید و سپس لمس انجام می شود ابتدا باید دمای دست را بررسی نمود و اگر سرد است کمی دمای آن را بالا ببرید تا گرم شود سپس از بالای هر سینه تا زیر آن با دست به آرامی فشار وارد می نماید و وجود هرگونه ناهمگونی و توده و حس درد را بررسی می نماید در نهایت ناحیه نیپل را از لحاظ وجود ترشح بررسی می کند.

2 _ معاینه توسط پزشک :

در صورت مشاهده هرگونه توده و علائم غیرطبیعی در ناحیه پستان حتما به پزشک مراجعه نمایید تا پزشک ناحیه مورد نظر را بررسی و به طور کامل معاینه نماید. در صورت تشخیص زودهنگام و به عقب نینداختن مراجعه به پزشک، احتمال درمان سرطان سینه بسیار افزایش پیدا می کند.

پیشگیری از سرطان سینه
پیشگیری از سرطان سینه

3 _ ماموگرافی :

یک روش تشخیصی است که نقش بسیار زیادی در کاهش میزان سرطان پستان در سالیان اخیر شده است و در آن ساختار و بافت پستان توسط اشعه مشاهده و بررسی می شود. پس از سن 40 سالگی در صورت نداشتن مشکل باید به طور منظم برای جلوگیری از سرطان پستان هر سال برای ماموگرافی مراجعه نمایید و قبل از این سن نیز در صورت بروز مشکل باید بلافاصله برای انجام این تست تشخیصی مراجعه نمایید.

سطوح پیشگیری مختلفی برای بیماری ها وجود دارد که در سطح اول آن که توسط سازمان های دولتی و با ابزار رسانه های جمعی انجام می گیرد، از پیدایش بیماری جلوگیری می کند و مانع ورود آن به کشور و منطقه می شود که البته این نوع پیشگیری که پیشگیری اولیه است بسیار دشوار است و نوع دوم پیشگیری که پیشگیری ثانویه نام دارد مربوط به تشخیص زودهنگام و درمان سریع و به موقع آن است که بهترین نوع پیشگیری برای سرطان پستان است که با انجام طرح های همگانی پیشگیری و انجام ماموگرافی منظم این نوع پیشگیری به نحو احسن قابل اجرا هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن