بهداشت و سلامتبیماری هاسلامت جنسی

آیا سرطان بیضه باعث ناباروری می شود

آیا سرطان بیضه باعث ناباروری می شود

در بیضه ها هورمون جنسی مردانه ترشح می شود به همین دلیل اگر این قسمت از بدن دچار بیماری شود، ترشح هورمون دچار تغییرات می شود همچنین برخی درمان های سرطان مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی باعث افت عملکرد جنسی بیمار می شوند. در این مقاله به پاسخ سوال آیا سرطان بیضه باعث ناباروری می شود ؟می پردازیم.

اینکه بیمار در چه مرحله ای از سرطان متوجه وجود بیماری شده باشد، بر انتخاب روش درمان تاثیر می گذارد همچنین امکان سرایت و انتشار سلول های سرطانی، نوع سرطان بیضه و قدرت رشد توده ها در نوع روش درمان نقش دارند.

تاثیر روش های درمانی سرطان بیضه در باروری مردان

  1. شیمی درمانی : اگر سرطان بیضه پیشرفته باشد و به سایر نقاط بدن منتشر شود، به کمک دارو اقدام به از بین بردن سلول های سرطانی می کنند. این روش درمانی ممکن است باعث افت عملکرد جنسی بیمار شود پس لازم است قبل از درمان با بیمار صحبت شود و در صورتی که فرد تمایل به بچه دار شدن دارد، نسبت به ذخیره اسپرم در بانک اسپرم اقدام کند.
  2. پرتودرمانی یا رادیوتراپی : این درمان به صورت مکمل در کنار جراحی مورد استفاده قرار می گیرد و با آسیب رساندن به DNA تومورهای سرطانی جلوی انتشار و تکثیر سرطان بیضه را می گیرد. این درمان ممکن است باعث اختلال جنسی شود پس در صورت خواست بیمار برای تولید مثل در آینده باید اسپرم وی را در بانک اسپرم ذخیره کرد.
  3. جراحی : معمولا اولین اقدام درمانی در مراحل پیشرفته سرطان برای جلوگیری از پیشروی سلول های سرطانی است که شامل چند نوع است:
آیا سرطان بیضه باعث ناباروری می شود
آیا سرطان بیضه باعث ناباروری می شود
  • ارکیکتومی یا تخلیه بیضه : یک عمل جراحی ساده است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و با یک برش کوچک در کشاله ران، بیضه را تخلیه می کنند. اگر یک بیضه تخلیه شود، تاثیر چندانی در زندگی جنسی و قدرت باروری مرد ایجاد نمی شود هرچند که باید با پزشک مشورت شود اما در صورت تخلیه هر دو بیضه، بیمار نابارور می شود
  • جراحی غدد لنفاوی : گاهی سرطان بیضه به غدد لنفاوی (معمولا غدد لنفاوی در شکم و قفسه سینه) سرایت می کند که نیاز به برداشتن این غدد است. جراحی غدد لنفاوی ممکن است باعث ناباروری بیمار شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن