بهداشت و سلامتبیماری ها

آشنایی با انواع زخم

آشنایی با انواع زخم

در این مقاله به آشنایی با انواع زخم ها می پردازیم و در صورت تمایل می توانید درمان زخم با طب سنتی را نیز در کنار این مقاله مطالعه کنید. زخم ها دو دسته حاد و مزمن دارند که به زخم های گسترده ناشی از سوختگی و تصادفات حاد گفته شده و به زخم های ناشی از بیماری ها مثل سوریازیس زخم مزمن گفته می شود. 

انواع زخم ها

به هر نوع جراحتی در بدن که به بافت بدن آسیب رسانده، زخم گفته می شود. زخم می تواند روی پوست، داخل دهان، ناحیه تناسلی و … ایجاد شود اما شایعترین محل زخم پوست بدن است.

  1. زخم های دیابتی : بیماری دیابت در کنار مشکلات دیگری که برای فرد بیمار به وجود می آورد، زخم هایی را منجر می شود که نیاز به رسیدگی و درمان دارند. این زخم ها باید توسط پانسمان های خاص که رطوبت و خونرسانی را برای ترمیم زخم فراهم می کنند، درمان شوند.
  2. زخم های فشاری : ای نوع زخم در افرادی که تحرک کمی دارند مثل افراد مسن یا افرادی که دچار مشکلات حرکتی هستند، دیده می شود. به منظور درمان این نوع زخم ها به کمک لیزرهای کم توان به تحریک بافت پوستی می پردازند
  3. زخم های عروقی : این زخم ها ناشی از ضعف جریان خونرسانی می باشند که به کمک جراح عروق می توان به بهبود و درمان این نوع زخم ها کمک کرد
  4. زخم های ناشی از انجام جراحی : امروزه به کمک پانسمان های جدید تلاش می شود تا جای برش ها سریع تر بهبود یابد
آشنایی با انواع زخم
آشنایی با انواع زخم

چند نکته در مورد زخم ها

  • از کندن دلمه زخم اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث عفونت زخم شود
  • برای پوشاندن زخم از پنبه استفاده نکنید معمولا پنبه‌ها غیراستریل هستند
  • بدون نظر پزشک از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید
  • زخم را با بتادین شستشو دهید اما نگذارید بتادین به داخل زخم باز نفوذ کند

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن