بهداشت و سلامتدرمانزنان و زایمان

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود و آیا درد دارد؟

آزمایش پاپ اسمیر تستی برای غربالگری و تشخیص بدخیمی های دهانه رحم و سرویکس می باشد و نشان می دهد که آیا تغییرات سلولی در دهانه رحم ایجاد شده یا خیر.

مراحل انجام تست پاپ

  1. اینکار در مطب پزشک و روی تخت معاینه انجام می شود و نیازی به بیهوشی و بی حسی نیست
  2. پزشک یک اسپکولوم ساده (وسیله ای برای باز نگه داشتن کانال واژن جهت دسترسی پزشک به دهانه رحم) که یکبار مصرف است را به ژل آغشته می کند تا نرم شود و وارد شکاف واژن می کند
  3. در این زمان پزشک به کمک ابزار نمونه برداری مقداری از سلول های دهانه رحم را بر می دارد و آن را داخل ظرفی که حاوی محلول خاصی است قرار می دهد
  4. یک هفته تا 10 روز بعد جواب تست آماده می شود.

بررسی نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

جواب منفی تست پاپ نشانه خوبی است یعنی اینکه شخص تا حداقل یکسال بعد نیاز به اقدام خاصی نخواهد داشت ولی اگر جواب پاپ اسمیر مثبت باشد و التهاب یا عفونتی را نشان دهد، ممکن است نیاز به انجام کولپوسکوپی (Colposcopy) باشد.

با کولپوسکوپ که دستگاهی است که بزرگنمایی دهانه رحم را چند برابر می کند، می توان دقیق تر به مشاهده وضعیت دهانه رحم پرداخت. هرجایی که پزشک احساس کند دچار آلودگی یا تغییر است را نمونه برداری کرده و اقدامات تکمیلی را انجام می دهد.

یکی از تغییرات سلولی خطرناک در دهانه رحم، ابتلای زن به سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم می شد البته ابتلا به این سرطان یک مسیر بسیار طولانی می باشد و با انجام چکاپ های منظم می توان در هر مقطعی جلوی پیشرفت سرطان را گرفت و آن را درمان کرد و آنگونه که عامه مردم تصور می کنند، این بیماری کشنده نیست.

آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

از چه سنی و چند سال یکبار تست پاپ را انجام دهیم؟

از آنجایی که سرطان سرویکس هر چه زودتر تشخیص داده شود بیمار راحت تر می تواند مراحل بهبود را سپری کند، متخصصین پیشنهاد می کنند غربالگری را از سن 21 تا 65 سالگی هر سال انجام دهند. افرادی که بالای 30 سال هستند و نمی توانند هر سال تست پاپ را انجام دهند، هر 5 سال یکبار می توانند تست پاپ را در کنار تست HPV انجام دهند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن