بهداشت و سلامتبیماری هاسلامت روان

آزمایش اوتیسم چیست

آزمایش اوتیسم چیست؟

آزمایش اوتیسم چیست؟ در دنیا انواع تست های تشخیصی و غربالگری برای اختلال اوتیسم توسط سازمان هایی که به طور حرفه ای و دقیق روی این بیماری کار می کنند، ارائه شده است که در این مقاله قصد داریم به بررسی معروف ترین آنها بپردازیم.

انواع تست های تشخیص اتیسم :

این تست ها معمولا توسط نورولوژیست، متخصص روانپزشکی کودکان و افراد دوره دیده در این زمینه مثل گفتاردرمانگر، کاردرمانگر و روانشناس انجام می گیرد.

تست تشخیص اوتیسم ADOS

در این تست سعی می شود رفتار فرد یا کودک به هنگام مواجه با مشکلات، تعامل اجتماعی و مهارت های ارتباطی ارزیابی شود و متناسب با سن و روابط اجتماعی سناریوهایی تنظیم می شود. معمولا بازی هایی ترتیب داده می شود یا اجتماعاتی مثل جشن تولد تا درمانگر بتواند عملکرد فرد را بررسی کند.

تست تشخیص اوتیسم ADI

این آزمایش حدود 93 سوال است که والدین کودک یا مراقبین و معلمان کودک باید به آنها پاسخ دهند و نیازی به حضور خود کودک نیست.

تست تشخیص اوتیسم ABAS

این تست شناخته شده ترین تست در سطح جهان است که رفتار انطباقی را ارزیابی می کند و تا کنون چندین بار بروزرسانی شده است. این تست شامل آموزش اهداف خرد و تحلیلی، رفتار کلامی، آموزش محیط طبیعی، آموزش پاسخ محور، آموزش خود مدیریتی، الگوهای ویدیویی و الگوهای زبان طبیعی می باشد.

آزمایش اوتیسم
آزمایش اوتیسم

تست تشخیص اتیسم SCQ

يكي از تست های مبتنی بر مصاحبه با خانواده است. اين آزمون در سال 2003 منتشر شده و سعی دارد با انجام مصاحبه با والدين كودک و پرسيدن سولاتی كه 10 دقيقه زمان می برد، معيارهای لازم برای تشخيص اوتيسم را در كودک شناسايی كند.

تست تشخیص اوتیسم ASSQ

تست ASSQ در سال 1993 طراحی شده است و نمرات کمی مشخص می­ کنند که فرد مبتلا به اختلالات طیف اتیسم با عملکرد بالا هست یا خیر. بعد از اینکه پرسشنامه پر شد، نمرات جمع شده و کودکانی که نمره کلی آنها بین 50 تا 100 باشد، به عنوان اوتیسم با عملکرد بالا انتخاب می­ شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن